Infinix Note 60 Pro Price in Pakistan
Infinix Note 60 Pro
Rs. 95,899
InStock
Infinix Note 60 Pro Price & Specifications
| Release Date | 01-03-2026 |
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Phone Dimensions | 162.4 x 77.2 x 7.4 mm |
| Phone Weight | 201.7 g |
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1208 x 2644 pixels |
| Phone Type | Type |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | 6500 mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
Infinix Note 60 Pro price in Pakistan is 95,899 PKR. Infinix Note 60 Pro is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Note 60 Pro launched with impressive color options Mist Titanium,Ocean Blue,Solar Orange. Infinix Note 60 Pro phone weighs only 201.7 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Note 60 Pro is set up with a 50 MP + 8 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) and Adreno 810 ensure the smooth performance of Infinix Note 60 Pro. The Display of Infinix Note 60 Pro supports Resolution up to 1208 x 2644 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is 6500 mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Note 60 Pro price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Note 60 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 95,899 |
| Release Date: | March 01, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Infinix Note 60 Pro Price and Specs
| Infinix Note 60 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 95,899 |